چاپ        ارسال به دوست

دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با محوریت کمک به حفظ محیط‌ زیست و مدیریت سبز

دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با محوریت کمک به حفظ محیط‌ زیست و مدیریت سبز

  به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، ستاره باباخانی فرد، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته فناوری معماری بیونیک دانشگاه مازندران از پایان‌نامه خود با موضوع"الگوبرداری از مکانیسم سرخس‌ها در طراحی جداره‌های آکوستیک در فضای داخلی آپارتمان و منازل مسکونی" دفاع کرد.
       بر اساس این گزارش، نویسنده در این پایان‌نامه که با محوریت کمک به حفظ محیط‌ زیست و مدیریت سبز طراحی شده است، میزان آلودگی صوتی را یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فضاهای معماری دانسته که در آسایش ساکنان تاثیر به‌سزایی دارد و به همین منظور به ارایه راه‌حل‌های مناسب و پایدار جهت کنترل آلودگی صوتی که امری ضروری است، پرداخت.
       وی در گفت‌وگو با روابط عمومی دانشگاه با اشاره به این نکته که امروزه با استفاده از مواد مصنوع ساخته‌ دست انسان، سعی در بهبود عملکرد صوتی ساختمان‌ها شده است، گفت: با توجه به آسیب‌های جدی ناشی از آلودگی‌های صوتی و همچنین افزایش روز افزون این آلودگی‌ها، جایگاه عایق‌های صوتی اهمیت بیشتری یافته است، چراکه پانل‌های موجود و مصالح مختلف دارای ضعف‌های مشترکی همچون افزایش ضخامت، جذب رطوبت، شکنندگی، عدم مقاومت در برابر حریق، هزینه بالا، از دست‌دادن کارایی پس از چندین سال و عدم بازیافت و آسیب‌های محیط زیستی است که در این پایان‌نامه سعی شده جدارهایی ارایه شود که مشکلات مطرح‌شده را نداشته و سازگار با محیط ‌زیست باشد.
       این کارشناس فناوری معماری بیونیک، هدف این پژوهش را یافتن گونه‌ای مناسب جهت استفاده در جداره‌های داخلی ساختمان به‌منظور کاهش آلودگی صوتی بین دو فضای مجاور و هم‌چنین الگوبرداری از سرخس‌ها به‌منظور افت صوتی جداره‌های داخلی ساختمان‌ها در بین واحدهای مسکونی دانست و افزود: به ‌این منظور برای دستیابی به هدف مطلوب، از روش‌های طراحی بیونیکی و رویکرد مساله‌محور استفاده‌ شده است. در این پژوهش پس از انجام مطالعات کتابخانه‌ای، شناسایی گونه گیاهی مورد نظر و عوامل تاثیرگذار بر آن به کمک روش محاسباتی و آزمایشگاهی، ویژگی‌های مورفولوژیکی گیاهان شناسایی شد و سپس با پارامترهای موثر در افت صوتی جداره‌ها مقایسه شد.

       ستاره باباخانی فرد با اشاره به این‌که درنهایت پنل موردنظر با شناسایی ویژگی‌های گیاه ساخته شد، اظهار کرد: با استفاده از نرم‌افزار cool edit میزان افت صوتی جداره مورد بررسی قرار گرفت و جداره طراحی‌شده، از مواد لیگنوسلولزی نظیر ساقه برنج، خرده چوب صنوبر و همچنین گچ و تیوپ‌های لاستیکی تهیه ‌شده است. هم‌چنین در این پژوهش، سرخس فوجر (Nephrolepis exaltata)  به‌عنوان گیاهی مؤثر در جذب صوت انتخاب شد و می‌توان به این فرضیه دست‌ یافت که گونه‌های زینتی موجود در ایران جذب صوت بهتری نسبت به گونه‌های جنگلی از خود نشان می‌دهند.
          وی افزود: با توجه به نتایج پژوهش، جاذب‌های مصنوعی ساخته‌ دست انسان که از سه ویژگی مهم گیاهان یعنی تحرک، زاویه‌ جهت‌گیری و اثر زمین که از عوامل افت صوتی می‌باشند، برخوردار نیستند، در واقع تمام جاذب‌های صوتی همانند لایه‌ خاکی عمل کرده و فاقد لایه‌ گیاهی هستند. آلودگی صوتی یکی از مهم‌ترین آلاینده‌های زیست‌ محیطی است که در ابعاد مختلف، سلامتی انسان را به مخاطره می‌اندازد و آثار فیزیولوژیکی و روانی صدا بر روی انسان غالبا به‌صورت تدریجی ظاهر می‌شود و در دراز مدت به طور مستقیم بر دستگاه عصبی انسان اثر می‌گذارد.
       این کارشناس فناوری معماری بیونیک  با بیان این‌که این موضوع به‌ویژه در فضاهای پرتردد شهری اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، گفت: به همین منظور ارایه راه‌حل‌های مناسب و پایدار جهت کنترل آلودگی صوتی ضروری است و امروزه صدا به یک پیامد جهانی تبدیل‌شده و نظرسنجی­‌ها در بسیاری از کشورها نشان می‌دهد که صدا یکی از دلایل اصلی کاهش کیفیت زندگی مردم است. در این پژوهش، دو نمونه سرخس جنگلی و دو نمونه سرخس زینتی مورد بررسی قرار گرفته‌اند و با توجه به نتایج آزمایش مشخص شد که سرخس زینتی فوجر، گیاه مناسبی برای کاشت در جداره داخلی به‌منظور کنترل آلودگی صوتی است.
       وی یادآور شد: در این پژوهش با استدلال منطقی می­توان به این فرضیه رسید که گونه‌­هایی که ساقه‌های بلندی دارند و رویش برگ در آن‌ها از قسمت بالاتری آغاز می‌شود نسبت به گونه‌هایی که رویش برگ آن‌ها نزدیک به سطح خاک است جذب صوت بهتری را از خود نشان می‌دهد.


١٠:٠٦ - 1398/11/26    /    شماره : ٢٥١٤٩    /    تعداد نمایش : ٦٤٥خروج